پاورپوینت زمين شناسي نفت

پاورپوینت زمين شناسي نفت

تعداد صفحات: 360

فرمت فایل: ppt

دسته بندی:

قیمت: 8000 تومان

تعداد نمایش: 11 نمایش

کد فروشنده:

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

8000 تومان – خرید
پاورپوینت زمين شناسي نفت

فهرست:
•    فرضيه هاي مربوط به منشا نفت و تبديل مواد آلي به نفت و گاز
•    سنگ مادر و چگونگي تشكيل نفت و گاز
•    سنگ مخزن
•    سنگ پوشش
•    نفتگيرها
•    سيالهاي مخزن
•    شرايط مخزن ، فشار، درجه حرارت ، مكانيسم مخزن و مها جرت نفت

چکیده:
زمين شناسي نفت كاربرد زمين شناسي در اكتشاف و استخراج نفت و گاز است. اين دو ماده اهميت بسيار زيادي در دنياي صنعتي امروز داراهستند. از اينرو اهميت درس زمين شناسي نفت به عنوان يك درس اصلي در دوره كارشناسي زمين شناسي آشكار است.
بخش اول
فرضيه هاي مربوط به منشاء نفت و تبديل مواد آلي
منشاء نفت
فرضيه هاي ارائه شده درباره منشاء نفت را بر اساس آلي يا معدني بودن مواد توليد كننده به دو گروه معدني يا غير آلي و آلي تقسيم كرده اند. در اواخر قرن گذشته قبول منشاء آلي جنبه عام يافت ولي در اينكه نفت از كدام ماده آلي است اختلاف نظر وجود داشت.قبل از شرح باورهاي جديد به چند فرضيه بسيار معروف قديمي‌كه اكنون فقط از نظر تاريخي مورد توجهند و دلائل رد آنها بطور خلاصه اشاره مي‌گردد.
فرضيه هاي منشاء غير آلي يا معدني
فرضيه هاي معدني تشكيل نفت و گاز را حاصل واكنشهاي شيمي‌معدني مي‌داند.مختصري از فرضيه هاي مهم ارائه شده كه در زمان خود شهرتي يافته اند به شرح زير است:
فرضيه منشاء آذرين بر اين پايه است كه هيدروكربنها در اثر واكنشهاي شيمي‌معدني در اعماق زمين توليد مي‌گردند و همراه با گدازه به لايه هاي كم عمق حمل مي‌گردند.
از اين رو بانيان اين فرضيه سعي در يافتن شواهدي طبيعي جهت ارتباط دادن نفت وگاز با سنگهاي آذرين داشته اند.
آن چه از نوشتارهاي علمي‌بر مي‌آيد تشكيل نفت در اثر واكنش هاي شيمي‌معدني نخست در سال ۱۸۳۹ توسط د. سوكولف در روسيه مطرح شد.
اين فكر ناشي از تجارب آزمايشگاهي بود كه در اين زمان آغاز و در اواسط قرن نوزدهم به اوج گسترش خود رسيد. اين آزمايشها بر اساس معروف ترين فرضيه هايي كه بر اين پايه ارائه شده (فرضيه هاي برتلو(M.Berthelot) و مندليف(D.Mendeleef) مي‌باشد.
رد فرضيه هاي منشاء از واكنش هاي شيمي‌معدني
ادوارد ارتون(E.Orton) در سال ۱۸۹۱ درباره فرضيه هاي برتلو و مندليف چنين اظهارنظر مي‌كند:« اين گروه از فرضيه ها چنانكه مشاهده مي‌شود كار شيميدانان است و نه زمين شناسان و همان طور كه انتظار مي‌رود بيشتر منطبق بر اصول شيميايي مي‌باشند تا زمين شناسي و بخصوص در تشريح علت تنوع نفت خامها و چگونگي توزيع نفت و گاز در پوسته زمين نيز توضيحي ندارد.

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

8000 تومان – خرید

پاسخ دهید